Gdybym ja tylko wiedziała to wszystko co wiem dzisiaj na temat szycia to zaoszczędziłabym wiele czasu. Dlaczego nikt mi tego nie powiedział wcześniej! W trosce o Twoje samopoczucie podczas szycia napisałam poradnik motywacyjny o tym jak zacząć szyć dla początkujących.

Jak zacząć szyć – zacznijmy od początku

Idę o zakład, że wchodzisz do sklepu z materiałami albo śmigasz po sklepie internetowym jak dziecko we mgle. Kupujesz materiały nie mając pojęcia o ich właściwościach. W dodatku kierujesz się zasadą, że kupujesz wszystko co wpadnie Ci w oko. A dopiero pózniej zastanawiasz się co z tego materiału uszyć. Jeśli masz dużo kasy i ogromny dom, żeby to wszystko magazynować to masz szczęście. Ja niestety nie mam ani tego ani tego, więc pierwszą radę jaką bym sobie dała to kupuj materiały z głową. I ćwicz na tańszych materiałach bo jest duże prawdopodobieństwo, że pierwsze uszytki pójdą do kosza. 

W dodatku jeśli planujesz, że coś uszyjesz w dwie godziny to zawsze pomnóż czas przez dwa. Czas, który sobie zaplanowałaś najprawdopodobniej nie obejmował prucia.  A okazuje się, że trzeba pokochać prucie równie silnym uczuciem jak szycie.

Kilka porad jak zacząć szyć dla osób na początku drogi

Zacznij od łatwych rzeczy. Nikt nie oczekuje od Ciebie, że po kilku dniach zaczniesz szyć garsonki i płaszcze. Zacznij od poszewki na poduszkę z zamkiem krytym, od skrócenia zasłonek, gumki od włosów, czy opaski. Jeśli jesteś początkującym szyjącym to pamiętaj o:

  1. Zapasie na szwy. Dla mnie to było zupełnie nieintuicyjne i często zapomniałam o nim.
  2. Fastrygowanie to nie jest ujma, nie wstydź się tego, nie bagatelizuj. Fastryguj zawsze kiedy masz wątpliwość, zaoszczędzisz czas.
  3. Zawsze miej w zapasie igły. One często łamią się w weekend, a Ty pewnie tak jak ja nie lubisz czekać. W dodatku zapamiętaj, że igły mogą być różne, tak jak różne mamy materiały.
  4. Kupuj nici przeznaczone do szycia maszynowego. Inne, które kupiłaś w promocji zostaw do fastrygi albo szycia ręcznego.
  5. Prujka krawiecka to równie ważny gadżet jak nożyczki czy igły. I tak, bywa, że więcej czasu zajmuje mi prucie niż samo szycie.
  6. Nie szyj na oko. Najlepiej na początku korzystaj z gotowych wykrojów. Czas na szycie artystyczne przyjdzie trochę później. Ale nie wiem jak tam jest bo jeszcze tam nie doszłam. Ja polecam szycie na próbę, kiedy pierwszy raz korzystamy z jakiegoś wykroju. 

Do wszystkich początkujących szyjących

Jeżeli wyobrażałaś sobie, że szycie na maszynie to tylko szycie, możesz być zaskoczona. Szycie na maszynie to krojenie, mierzenie, prasowanie, prucie, fastrygowanie, szycie ręczne i wiele innych zadań. A czasami to nawet przydaje się wyobraźnia, żeby dopasować print tak, aby łączył się w całość.

Najważniejsze to pytać jak się czegoś nie wie. Jest wiele grup, gdzie można zapytać o każdą pierdołę. Warto również czytać instrukcje czy to od maszyny do szycia czy jak coś uszyć. I szyć kiedy tylko czas pozwoli, nie zniechęcając się kiedy coś nie wychodzi. Jutro też jest dzień i można spróbować od nowa. Powodzenia!

Comments are closed.