Każda z nas chciałaby mieć piękne i zdrowe włosy. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że technika czesania, czy mycia włosów wpływa na ich wygląd i kondycję. Zdarza się, że wydajemy kosmiczne pieniądze na zabiegi i kosmetyki, które niekoniecznie są dopasowane do naszych potrzeb.

Podstawowy błąd, który popełniamy przy pielęgnacji naszych włosów

Pewnie zgadzacie się ze mną, że włosy są naszą wizytówką. Wiele z nas zapomina, że zadbane i zdrowe włosy to zadbana skóra głowy. Zaniedbana skóra głowy może doprowadzić do pojawienia się łupieżu lub innych poważniejszych schorzeń dermatologicznych, które osłabiają włosy. Niestety nie wystarczy używać tylko szamponu i odżywki, warto sięgnąć po dodatkowe kosmetyki. Więc jak dbać o skórę głowy?

 • Masaż skóry głowy,
 • peeling,
 • wcierki,
 • olejowanie,
 • prawidłowe mycie,
 • prawidłowa pielęgnacja włosów.

Nie ma jednego sposobu na to jak dbać o skórę głowy. Wszystko zależy od typu skóry. Inne kosmetyki będą zalecane dla skóry przetłuszczającej się, a inne dla skóry suchej i wrażliwej. W internecie jest bardzo dużo informacji dotyczących włosów, jednak jak się w tym wszystkim odnaleźć?

A może lekarz pomoże

Jeżeli mamy problemy skórne to udajemy się do dermatologa. Jednak dziedziną medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem dolegliwości związanych z ludzkimi włosami i skórą głowy jest trychologia. Logicznie rozumując powinniśmy więc zasięgnąć rady trychologa. Kto więc może być trychologiem?

Trychologiem jest więc każdy dermatolog, może nim jednak również osoba, nie posiadająca wykształcenia medycznego. Wówczas jest to trycholog kosmetyczny. Warto dodać, że trycholog kosmetyczny nie ma uprawnień do leczenia farmakologicznego, a jedynie świadczą oni usługi profesjonalnej pielęgnacji skóry głowy i włosów

➡️ Jak dbać o włosy, aby rosły piękne i mocne? Czym zajmuje się trycholog?

Zapamiętajmy: nie każdy trycholog jest lekarzem. Za trychologa może się podawać zarówno osoba z wyższym, kierunkowym wykształceniem np. kosmetolog lub fryzjer po weekendowym kursie trychologii, czy też osoba z zupełnie niewiadomym wykształceniem po ukończeniu szybkiego kursu trychologicznego. Pytajmy więc o kwalifikacje nim zdecydujemy się na wizytę.

O piękne i zdrowe włosy możemy dbać bez wychodzenia z domu

Od czego więc zacząć? Od przestrzegania podstawowych zasad prawidłowej pielęgnacji włosów.

 1. Prawidłowo myj włosy czyli rozpieniaj i rozwadniaj szampon, dokładnie masuj skórę głowy.
 2. Nie przegrzewaj włosów czy to ręcznikiem czy ciepłym powietrzem z suszarki, nie pocieraj włosów ręcznikiem tylko odsączaj wodę. Zapomnij o prostownicy.
 3. Nakładaj odżywkę, nie zapominaj o olejowaniu włosów.
 4. Podcinaj końcówki jeśli są zniszczone, a na codzień pamiętaj o ich zabezpieczaniu kosmetykami po każdym myciu.
 5. Czytaj składy kosmetyków.
 6. Nie chodzimy w mokrych włosach spać, możemy je wysuszyć suszarką z zimnym nawiewem.

I najważniejsze. Pamiętaj, że skóra głowy to taka sama skóra jak ta na twarzy, więc nie zapominaj o niej. Nie wcieraj w nią byle czego i pamiętaj, że cena produktu nie jest wyznacznikiem jakości. Dbaj o włosy świadomie. 

Comments are closed.