Wpis wypada zacząć od określenia tego kim jest toksyczny mężczyzna. Czy to ten kto bije swoją partnerkę, rozciera jej pączka na twarzy jak w filmie Vegi? Rzuca dziećmi o ścianę, kopie kota? 

Czy może trochę mniej drastycznie i toksyczny mężczyzna zawija się z oszczędnościami swojej już ex kobiety zostawiając ją w przekonaniu, że to jej wina. A może to po prostu ten, któremu trzeba prać gacie bo on nie potrafi (czytaj nie chce mu się) obsłużyć pralki?

Drugą kwestią jaką wypadałoby poruszyć na wstępie to, gdzie takich toksycznych mężczyzn można spotkać. Otóż wszędzie. Przecież to wcale nie musi być partner. To może być równie dobrze ktoś z rodziny – brat, wujek. Może to być też kolega z pracy lub jakiś losowy typ na przystanku.

Każda z nas może być ofiarą toksycznego mężczyzny. Nie ma znaczenia, czy jesteś bogata, czy biedna, szczupła, czy gruba, wysoka, czy niska. Mało to razy można przeczytać na plotkarskich portalach o gwiazdach, które są maltretowane przez swoim mężów?

Kim jest toksyczny mężczyzna

W dużym uproszczeniu toksyczny mężczyzna to taki przy którym czujesz się po prostu źle. To ktoś kto:

  1. Wywołuje u ciebie negatywne emocje,
  2. Nie traktuje cię z szacunkiem i źle się do ciebie odnosi,
  3. Sprawia, że zaczynasz o sobie myśleć w sposób negatywny.

Są na świecie ludzie po prostu źli, którzy świadomie, lub nieświadomie wyrządzają ludziom wokół krzywdę. Jednak warto zaznaczyć, że ktoś kto dla jeden kobiety jest toksyczny, dla drugiej może być spełnieniem marzeń. 

Wynikać to może z samych celów takiego faceta, lub z dopasowania charakterów. Jedne z nas np. nie wyobrażają sobie być drugą matką dla faceta – sprzątać mu, podać obiadki, prać skarpety, kupować mu ubrania. Dla innej będzie to samorealizacja. Spełnienie marzeń o byciu centrum rodziny, czucia się potrzebną.

Czy, któraś w tej sytuacji jest tą gorszą?

Jak rozpoznać toksyczną relację

Myślę, że rozpoznanie toksycznego mężczyzny i toksycznej relacji nie jest łatwym zadaniem jeżeli dotyczy bliskiej osoby. Bo znacznie krytyczniej podchodzimy do kogoś kogo nie znamy. Łatwo nam przychodzi ocenić obcą osobę – lubię nie lubię, podoba mi się, nie podoba. Mój szef to idiota, nienawidzę tej typiary z biura, więcej do tego chama dentysty nie pójdę.

Inaczej sprawa wygląda jeżeli chodzi o naszego chłopaka, czy męża. Nasze mózgi (ogóle ludzkie, nie kobiece) lubią nas oszukiwać. Tak żebyśmy się czuli lepiej w życiu. Okłamują, zaklinają rzeczywistość, zamazują złe wspomnienia, poddają w wątpliwość naszą racjonalną ocenę, mówią że jest lepiej niż faktycznie jest. 

Dlatego trzeba być ze sobą tak bardzo szczerym jak tylko się da. Odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:

  1. Czy jest mi przy nim smutno? Czy sprawia, że czuje się źle? Czuje się winna?
  2. Czy on w jakiś sposób mną manipuluje, aby wyszło na jego? Czy on zawsze musi mieć rację?
  3. Jak on się zachowuje kiedy jest ze mną? Czy ośmiesza mnie przy znajomych, czy umniejsza moje zalety?
  4. Kłamie? Nagina fakty?
  5. Czy liczy się z moim zdaniem? Kto jest dla niego ważniejszy ja, czy koledzy? Czy ma tysiąc wymówek na każdy temat?
  6. Kto jest jego centrum w życiu? On sam? 
  7. Czy jest odpowiedzialny? Czy można na nim polegać?

To jest tylko kilka przykładowych pytań, ale coś czuję, że ciężko je sobie zadać, a jeszcze ciężej będzie na nie uczciwie odpowiedzieć.

Pytań które można sobie postawić jest znacznie więcej. Jeżeli jesteś zainteresowana tematem to zachęcam do przeczytania książki „Toksyczni mężczyźni” Lillian Glass.

Rodzaje toksycznych mężczyzn

Zazdrosny

W tej jego zazdrości wcale nie chodzi o innych mężczyzn… a może nie przede wszystkim. On jest zazdrosny o ciebie, o to kim jesteś i to co w życiu osiągnęłaś. Ten typ toksycznego mężczyzny rywalizuje ze swoją partnerką. Chce jej pokazać na siłę, że jest od niej lepszy. Umniejsza jej sukcesom i pomysłom. Jak nikt inny sprawi, że to ona będzie czuła się tą gorszą.

Cichy

Przez długi czas nie dowiesz się w ogóle o co mu chodzi. Jest zamknięty w sobie, nie odzywa się dużo i nigdy nie mówi co czuje. To typ człowieka, który jak już wybuchnie to już na całego. Wypomina wszystko miesiące, a nawet lata wstecz.

Przemądrzały

On wszystko wie lepiej. Zna odpowiedź ma każde pytania i lubi się wywyższać. Poniża i traktuje osoby bliskie z góry. Oczywiście nie powie ci wprost, że jesteś kretynką i że on wie lepiej. Zamiast tego zapyta „Jesteś pewna? Jakie masz na to argumenty?”

Lubi opowiadać długo i zawile, zwłaszcza o sobie bo przecież to on jest najważniejszy.

Flirciarz

Swoje cele osiąga przez mówienie komplementów, przez małe, fałszywe, ale słodkie kłamstewka. Może i kobieta wie, że to wszystko są tylko puste słowa. Jednak im bardziej konsekwentny jest taki facet tym bardziej kobiecie zaczyna się to podobać, zaczyna mu ufać. Kto potrafi się oprzeć miłym słowa kierowanym w jego stronę? 

Problem jest taki, że on flirtuje nie tylko z tobą. To taki typ co ma same koleżanki z pracy.

Bezwzględny kontroler

On chce mieć nad tobą kontrolę absolutną, wiedzieć o każdym twoim kroku. Tony wiadomości „gdzie jesteś, co robisz”. Chcesz wyjść z koleżankami, ale musisz się go zapytać? No właśnie.

Ten co wie zawsze lepiej

Od takiego faceta usłyszysz wszystko to co powinnaś, a czego nie powinnaś zrobić. On po prostu wie lepiej. Jeżeli nie robisz tego wszystkiego co on ci sugeruje to bądź pewna, że usłyszysz sporo uszczypliwych uwag. Coś poszło nie po twojej myśli w życiu? No przecież on ci mówił, czy nie ma teraz racji?!

Jego ulubioną taktyką jest przekręcanie twoich słów żeby zawsze wyszło na jego. 

Ofiara

To taki życiowy pesymista, którym trzeba się opiekować. Usłyszy jaki on jest głupi i nic się nie uda. Nawet jak jest dobrze to zawsze coś się znajdzie złego. Nie planuje przyszłości bo i po co skoro życie jest dla niego takie trudne. Może uciekać w nałogi mówiąc, że tylko one odstresowują.

Słabeusz

Nie ma swojego zdania i nie potrafi podjąć żadnej decyzji ze strachu. Jego język to same gdybanie „być może…, możliwe…, chyba…, nie jestem przekonany…”.  Chce unikać konfrontacji, będzie kłamał i kręcił. Jak małe dziecko.

Narcyzm

On jest najważniejszą osobą na tym świecie. Kobieta jest tylko po to, aby była jego dopełnieniem. Ma być przede wszystkim ładna i spełniać jego zachcianki. Jeżeli nie to koniec. 

Chcesz mu się z czegoś zwierzyć? Poczekaj… bo on ma w zanadrzu na pewno lepszą historię.

Robot bez uczuć

Taki kolejny robot w domu. Jak Roomba tylko, że bez gwarancji odkurzania. W przeciwieństwie do typa cichego, który był opisany wyżej w tym przypadku nie dowiesz się niczego. Nie poznasz go nigdy, bo on po prostu już taki jest.

Comments are closed.