Z rankingów wynika, że to właśnie Holendrzy mówią najlepiej po angielsku z pośród wszystkich krajów nieanglojęzycznych na świecie. Dlaczego w ogóle Holendrzy mówią dobrze po angielsku?

Jeżeli w Google wpiszesz “światowy ranking znajomości języka angielskiego“, czy coś w podobnym stylu to wyskoczą artykuły oparte na rankingu EF EPI. I właśnie w tym rankingu królują Holendrzy. Drugi rok z rzędu.

Oczywiście ten ranking jest wynikiem testu, który wykonują dobrowolnie internauci. Nawet ty możesz wziąć udział, a twój wynik będzie wliczony do następnej edycji.

Do czego zmierzam?

Taki test zrobi raczej ktoś kto uczy się języka angielskiego i chce się sprawdzić, niż pan Wiesiu hydraulik. Nie każdy w Holandii będzie mówił płynną angielszczyzną.

Dlaczego Holendrzy mówią dobrze po angielsku

Faktem jednak jest, że ktoś te testy robi i ktoś osiąga dobre wyniki. Trochę poszperałam w internecie, aby sprawdzić co Holendrzy sądzą na swój temat i część punktów pokrywa się z moimi obserwacjami.

Język holenderski (niderlandzki) i angielski to ta sama grupa językowa

Zarówno język niderlandzki i angielski należą do grupy języków germańskich. Przynajmniej teoretycznie przeciętnemu Holendrowi będzie łatwiej nauczyć się angielskiego niż Polakowi.

Są słowa które mają podobne znaczenie i brzmienie w obu tych językach. Co trochę ułatwia na początku naukę holenderskiego bo sporo słów dostaje się w “prezencie”. Oczywiście jeżeli zna się angielski.

Nie jest to jednak podstawa tego języka. Używając tylko takich słów nie sposób będzie się dogadać.

Mało ludzi na świecie mówi w języku holenderskim (niderlandzkim)

Na świecie językiem niderlandzkim posługuje się 25 milionów ludzi (polskim nawet do 48 milionów). Dlatego, żeby się dogadać na świecie trzeba znać dodatkowy język.

W szkole Holendrzy oprócz języka angielskiego uczą się też niemieckiego i francuskiego. Poznałam osoby, które w jakimś stopniu posługiwały się wszystkimi trzeba językami obcymi.

Spotkałam się też z opinią, że Holendrzy nie cenią zbytnio swojej kultury. Chłoną to co zagraniczne. A w internecie stawiają na portale anglojęzyczne.

Holendrzy nie wstydzą się mówić

Choćby ktoś znał pięć słów na krzyż to i tak będzie starał się pomóc, a czego nie będzie wiedzieć to podomacha rękoma.

Więcej, czasami wtrącają holenderskie słowa z angielskim akcentem święcie przekonani, że ich rozumiesz.

Gospodarka jest bogata, Holendrzy są bogaci

Holendrzy mają pieniądze, aby podróżować i ćwiczyć swoje umiejętności językowe za granicą.

W Holandii jest bardzo dużo międzynarodowych korporacji, zatrudniających ludzi z całego świata. Sam kraj znajduje się też obok innych światowych potęg – Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii.

Do Holandii przyjeżdża dużo osób z poza kraju

Latem w Amsterdamie język angielski i niemiecki panoszy się wszędzie. Do Holandii przyjeżdża wielu turystów. Jednak co chyba bardziej istotne przyjeżdzają tutaj migranci zarobkowi.

Imigranci z Europy Wschodniej w znacznej większości nie znają i nie uczą się języka niderlandzkiego. W urzędach, sklepach rozmawiają po angielsku.

FIlmy w telewizji są bez lektora

To pierwsze co rzuca się w oczy po włączeniu telewizora. Sama ramówka nie odbiega jakoś wybitnie od tego co można spotkać w polskiej telewizji. Różnica polega na tym, że w serialach i filmach nie nakłada się lektora na oryginalną ścieżkę dźwiękową.

To dość popularna opinia w internecie, ale czy w dobie popularności Netflixa ma jeszcze na znaczeniu? Nie wiem.

Czy Holendrzy naprawdę mówią dobrze po angielsku?

Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że w większości rozumieją i mówią. Jednak poziom jest naprawdę różny. Spotkałam osoby, które znały tylko pięć słów, takie które dużo mówiły, ale tak źle, że ciężko było je zrozumieć i takie których angielski bym na naprawdę wysokim poziomie, że aż onieśmielał.

W firmach, w których pracowałam to przeważnie dopiero menadżerowie wyższego szczebla mówili płynnie.

Nie można też zapomnieć o już drugim, a nawet trzecim pokoleniu imigrantów z Turcji i Maroka, którzy już są przecież Holendrami. Oni przeważnie mówią tylko po niderlandzku i w języku swoich rodziców. Z nimi najtrudniej jest się porozumieć jeżeli nie zna się języka niderlandzkiego.

Na którym miejscu jest Polska?

Pełną listę 100 krajów możesz sprawdzić pod tym adresem.

Comments are closed.