Zaczynasz przygodę z podcastingiem, ale nie masz zupełnie pomysłu na okładkę dla swojego podcastu? Jaka powinna być w ogóle okładka – pełna kolorów, minimalistyczna? Pokazywać zdjęcie twarzy, czy sama nazwa podcastu wystarczy?

Co prawda nie stworzę okładki podcastu za Ciebie, ale pokaże Ci kilka przykładów które przyciągnęły moje oko. Być może zainspirujesz się i już będziesz wiedzieć jak stworzyć własną okładkę podcastu.

Kiedy autor podcastu jest najważniejszy. Okładki z twarzą autora podcastu

Myślę, że okładki tego typu będą idealne do podcastów solowych. Gdzie osoba prowadząca podcast jest w centrum każdego odcinka. Również kiedy nazwą podcast jest nazwisko autora.

Jest to przede wszystkim opcja dla osób, które nie wstydzą się pokazać siebie. Przykładów popularnych podcastów z takim rodzajem okładek jest bardzo wiele, ale warto nie zapominać o tym, że każdy kiedyś jakoś zaczynał. I te okładki wcale tak nie musiały wyglądać. Od samego początku nie każdy jest pewny siebie w tym co robi.

Chcę się pokazać, ale nie mam dobrego zdjęcia. Okładki z grafiką twarzy, lub postaci

Drugi proponowany przeze mnie rodzaj jest taki poziom niżej w odwadze niż poprzedni. Co nie oznacza wcale, że efekt będzie gorszy! Idealny dla osób, które albo nie lubią się pokazywać w blasku świateł, albo no… nie mają dobrego zdjęcia.

Twarz plus grafika, czyli zabawa w edycję zdjęcia

Pierwszy typ okładki przedstawiony w tym artykule można uzyskać poprzez jakąś podstawową edycję zdjęcia i dodanie napisów. Użycie dowolnej aplikacji, nawet na telefonie i pobawienie się kolorami i kontrastem. O tyle ten rodzaj okładki wymaga już trochę bardziej zaawansowanej obróbki, ale efekty mogą być niesamowite.

Okładki tematyczne

Jedno spojrzenie na taką okładkę i tytuł nie jest już potrzebny bo od razu wiadomo czego spodziewać się po audycji. Wiadomo, która to audycja sportowa, a która to podcast kryminalny.

Nazwa podcastu i krótka zajawka

Nikt nie będzie miał wątpliwości o czym jest ten podcast. Słuchacz nawet nie będzie musiał wyświetlać listy odcinków żeby wiedzieć czy to coś dla niego. Szanuję takie podejście, bo ewidentnie autor szanuje mój czas.

Najważniejsze jest, aby tekstu nie było za dużo i słowa były czytelne.

Kreatywne okładki

Jest to w sumie połączenie wszystkim przedstawionych dotąd rodzajów okładek. Dosłownie wszystkie chwyty dozwolone, połączenie zdjęć ludzi, grafik, napisów, dodatkowych elementów.

Efekt końcowy może być oszałamiający i przyciągnąć słuchaczy, albo może wyjść z tego naprawdę paździerz. Czasami im więcej nie oznacza wcale lepiej.

Comments are closed.