Jeżeli znasz już podstawy języka holenderskiego następnym krokiem jaki możesz chcieć zrobić jest aplikowanie do holenderskich firm, lub biur pracy. Dzięki poradom z tego artykułu dowiesz się jakie elementy powinno zawierać CV w języku holenderskim. Jak sprawić, aby twoje CV po holendersku wyróżniało się.

Komu jest potrzebne w ogóle CV w języku holenderskim?

Jeżeli chodzi o Polaków mieszkających w Holandii to bardzo duża część pracuje na produkcji, czy magazynach. Wiąże się to z wykonywaniem prac, które nie wymagają dodatkowych umiejętności, czy specjalistycznych kwalifikacji. 

Nie piszę tego dlatego żeby komuś umniejszyć. Jednak prawdopodobnie takim osobom nie przyda się ten artykuł bo rekrutacja do wymienionych prac jest bardzo uproszczona.

W znacznej większości ogłoszenia pojawiają się na facebookowych grupach dla Polaków w Holandii, lub na stronach z ogłoszeniami polskich portali z wiadomościami. Oczywiście w języku polskim. Nierzadko z podanym tylko numerem telefonu, lub jakimś ogólnym adresem e-mail. 

Taką pracę można załatwić sobie bez CV nie mówiąc nawet o jakimkolwiek liście motywacyjnym, czy dłuższym mailu do rekrutera. Często też za takimi ogłoszeniami nie stoją nawet rekruterzy, ale pracownik mini-fili biura pracy „opiekujący” się pracownikami w danym przedsiębiorstwie.

Ten artykuł natomiast przyda się komuś kto:
✅ zna już jakieś podstawy języka holenderskiego,
✅ chciałby szukać pracy przez np. holenderską agencję pracy.

Przykładowe CV w języku holenderskimi, które się wyróżnia

Na różnych stronach omawiającymi ten temat można zobaczyć przykładowe CV, które naprawdę bardzo przyciągają oko. Kreatywne CV. Jednak nie można zapominać, że takie CV jest dobre dla kogoś kto pracuje w branży kreatywnej. Dla grafików, artystów, ale raczej nie dla pracowników fizycznych, czy administracyjnych.

Poniżej wybrałam natomiast kilka przykładowych CV w języku holenderskim, które są stonowane i estetyczne, ale też i przykuwają uwagę.

Co powinno zawierać CV w języku holenderskim

CV to dość uniwersalny dokument i elementy, które zawiera holenderskie CV są podobne do tych znanych w Polsce. Zatem w CV znajdziesz:

  • informacje osobiste: imię i nazwisko, dane kontaktowe (telefon, adres e-mail),
  • zdjęcie,
  • krótka notatka “o sobie”,
  • doświadczenie zawodowe, odbyte staże, wolontariaty,
  • wykształcenie i dodatkowe kursy,
  • dodatkowe umiejętności, języki, 
  • i jeżeli posiadasz to referencje.

Najważniejsze elementy dobrego CV w Holandii – krótkie omówienie

✅ Informacje osobiste

Swoje imię i nazwisko umieść w widocznym i wyróżniającym się miejscu. Najlepiej na górze, dużą czcionką. Ja osobiście zaraz pod umieszczam swój numer telefonu i adres e-mail. Ważne jest dla mnie, aby te informacje były od razu widoczne.

Widzę jednak po przykładach CV, że nie jest to powszechna praktyka. Możesz też w CV umieścić akapit, w którym podasz te informacje razem z miejscem zamieszkania, czy nazwą profilu na LinkedIn. Z profilu instagramowego bym jednak zrezygnowała. 

✅ Profil o mnie

Można powiedzieć, że jest to takie „elevator pitch”. W tym krótkim fragmencie piszesz kim jesteś, jakie masz ambicje i jaką wartość wniesiesz do przyszłej firmy. 

Jeżeli jeszcze nie czujesz na na tyle pewnie z językiem holenderskim ten element możesz sobie odpuścić. 

✅ Zdjęcie

Nigdy nie aplikowałam do firmy angielskiej, czy amerykańskiej ale widziałam poradniki mówiące o tym, aby w CV w języku angielskim nie dodawać zdjęcia. W Holandii zdjęcie jest mile widziane. 

Najlepiej z entuzjastycznym wyrazem twarzy, aby potencjalny pracodawca odniósł wrażenie, że jesteś osobą kontaktową, nie mającą tzw. mentalności od 9-17.

✅ Doświadczenie zawodowe

Tutaj tak samo jak w Polsce w kolejności od najstarszego do ostatniego. Jeżeli pracowałeś przez agencję pracy to nie pisz tylko jej nazwy, ale podaj jeszcze nazwę firmy, w której byłeś oddelegowany.

Napisz jakie stanowisko zajmowałeś i co robiłeś. Wykonywane funkcje opisz zwięźle i zostaw te najistotniejsze dla stanowiska o które się ubiegasz. 

To jest też miejsca, aby pochwalić się swoimi sukcesami w pracy. Wyróżniłeś się i szybko awansowałeś? Osiągałeś mierzalne wyniki w pracy? Napisz o tym. 

✅ Wykształcenie

Normalnie pozycja ta znajduje się po doświadczeniu zawodowym. Powiedzmy jednak, że masz wyższe wykształcenie i doświadczenie tylko w pracy fizycznej. Nie jest to nic wyjątkowego w Holandii wśród naszych rodaków. Aplikujesz na stanowisko w biurze, więc wtedy to wykształcenie można wyeksponować jako pierwsze.

✅ Dyplomy i certyfikaty

Jeżeli twój certyfikat na wózek widłowy jest ważny dla pracodawcy to to jest dobre miejsce, aby się nim pochwalić.

✅ Języki

Od razu zaznaczę, że nie jestem fanką opisywania znajomości językowych za pomocą gwiazdek/kropek/chmurek, lub co tam sobie wymyślisz. Bo co mówią trzy kropki na pięć?

Wolę używać opisu od A1 do C2 i co to oznacza w praktyce. 

Wyróżnij swoje CV po holendersku. Cechy dobrego CV i praktyczne wskazówki

✅ Dopasuj swoje CV do języka pracodawcy

Przeanalizuj bardziej wnikliwie ogłoszenie na które będziesz aplikować. Sprawdź jakimi słowami i jaką terminologią posługuje się rekruter i dopasuj swoje CV pod tym kontem. Zobacz np. jakich kompetencji szuka pracodawca od przyszłego pracownika i wykorzystaj tę wiedzę, gdy będziesz tworzył krótką notkę o sobie w CV.

Osoba przeglądająca twoje CV nie będzie musiała się domyślać co miałeś na myśli bo wszystkie pojęcia będą jej znane. W końcu bardziej lubimy osobowy, które są podobne do nas samych, a w tym przypadku mówimy tym samym językiem. 

✅ Spraw, aby CV było bardziej osobiste

Popularnym elementem CV jest krótka notka „o sobie”. Napisz tam kim jesteś, jakie są twoje ambicje i co możesz wnieść jako osoba do nowego miejsca pracy.

✅ Dopasuj swoje CV do pracodawcy w Holandii

Kładź nacisk na doświadczenie zawodowe i wykonywane funkcje, które mają związek z pracą o którą się ubiegasz.

Opisz w zwięzły sposób wykonywane funkcje i jeżeli możesz to pochwal się swoimi osiągnięciami.

Ja nie jestem fanką zostawiania w CV tylko doświadczenia związanego z przyszłym (potencjalnym) stanowiskiem i usunięcia wszystkiego innego bo może się okazać, że nic nie zostanie. I co wtedy? Jest też wersja CV dla odważnych i osób, które potrafią się dobrze sprzedać. 

CV bez doświadczenia zawodowego opisujące tylko najważniejsze umiejętności i kompetencje.

✅ Na ilu stronach powinno się zmieścić holenderskie CV?

To wszystko wiąże się z poprzednimi punktami. Bo jeżeli dostosowujesz CV do ogłoszenia, a nie wysyłasz masówki to zajmie tyle miejsca ile musi zająć.

Jednak zaleca się, aby były to maksymalnie dwie strony. Należy pamiętać, że rekruterzy raczej skanują wzrokiem CV niż zagłębiają się w jego lekturę. 

Nie chodzi też o to, żeby ustawić czcionkę na małą wielkość i zapisać dwie strony ścianą tekstu. Zawsze też możesz w swoimi CV zamieścić informacje, gdzie można znaleźć cię w internecie. W wypadku, gdybyś chciał dać rekruterowi dostęp do wszystkich swoich wpisów blogowych, lub facebookowej tablicy.

✅ Zwróć uwagę na wygląd swojego CV

Cv to twoja wizytówka dlatego musi być zgodne z twoją osobą. Nie przesadzaj jednak w swojej kreatywności. Poza tym, że CV ma zwrócić na siebie uwagę to musi być przede wszystkim czytelne. 

Dobrze dobrana czcionka i kolory, niezlewające się ze sobą akapity, odstępy, podział na kolumny, sekcje, nagłówki to istotne elementy. 

W CV po holendersku nie dodajesz klauzuli o ochronie danych osobowych

Na zakończenie małe przypomnienie gdybyś bazował szablon CV na swoim polskim curriculum vitae. Wysyłając swoje CV w języku holenderskim do agencji pracy, lub firmy nie dodawaj klauzuli o ochronie danych osobowych.

Gdzie mogę za darmo i łatwo napisać wyróżniające się CV

Przykłady z początku artykułu pochodzą z serwisu Canva. Jeżeli rejestrując się wybierzesz język holenderski to przykładowe CV będą właśnie pojawiać się w tym języku. Co prawda nie wszystkie, ale spora część.

Jest to ułatwienie bo stałe elementy takie jak nagłówki będą już przetłumaczone.

Comments are closed.