Jeżeli zadajesz sobie pytanie co to jest podcast i o co ten cały szum to ten wpis z całą pewnością jest dla Ciebie. Dlaczego podcasty rosną w siłę w Polsce?

Dlaczego podcast, a nie słuchowisko?

Firmie Apple świat zawdzięcza nie tylko koło, kawę, iPhone’a i MacBook’a, ale też samą nazwę “podcast”. Powstała ona z połączenia słów iPod i broadcast (transmisja). W 2005 roku Apple wprowadziło podcast do iTunes.

No “wow, jak zwykle innowacja przez duże I” możesz pomyśleć, ale spójrzmy na to tak… Wcześniej było radio i audycje radiowe. Wszystko ograniczone do konkretnej godziny, lub nawet dnia. Tymczasem podcastów można słuchać w dowolnym czasie.

No dobrze podcast i podcast, ale czy nie wystarczy powiedzieć “słuchowisko”?

Nie.

To co mnie urzekło w podcastach ubrała w słowa znana polska podcasterka Asia Okuniewska (Tu Okuniewska).

Blog… trzeba przeczytać poradnik Kominka. Czytać poradniki, pozycjonowanie tego. […] Kanał na YouTube to jest tyle roboty… montować to i te programy. Musisz się znać na kamerach. Poziom YouTuba… wszyscy mają super drony… Nawet w programie do podcastu klikam “record” i mówię i klikam “stop”

Źródło: https://youtu.be/WxN4YYYvNTc?t=750

Słuchowisko to gra aktorska, podział na głosy, efekty dźwiękowe, muzyka, a do stworzenia podcastu to wszytko jest zupełnie niepotrzebne. To co jest Ci potrzebne już masz przy sobie.

Mocną stroną niektórych podcastów jest surowość ich prowadzącego, lub prowadzącej. Bez zbędnej otoczki, liczy się treść i temat.

Bliskość z autorem podcastu

Podcastu najczęściej słuchamy na słuchawkach. Słyszałam w związku z tym teorię, że słuchacz przywiązuje się do autora podcastu. Bo tylko bliskie osoby mogą szeptać nam do ucha.

Szczerze? Nie sadzę.

Jednak prawdą jest to, że to słuchacz wybiera podcast i jego twórcę. Tematy, które wydają mu się interesujące, o których może słuchać godzinami. Stąd tak popularne długie nagrania. Podcast to nie jest jakaś losowa audycja, która akurat się włączyła bo ktoś pstrykał guzikami i kręcił pokrętłem.

Być może to wyda się głupie, ale sama słuchając podcastów czuje się jakbym była częścią toczącej się rozmowy, zupełnie jakbym siedziała z tymi osobami w jednym pokoju.

Hmm może ta teoria o przywiązaniu nie jest całkiem chybiona?

Podcast nie ogranicza jego twórców

Wydaje się, że właśnie podcast to jest idealna formuła dla osób, które są już zmęczone krótkimi dwu- trzyminutowymi wypowiedziami eksperckich głów w telewizji. Twórcy audycji podcastowych nie są ograniczani przez wydawców dzięki czemu poruszane tematy mogą być bardzo pogłębione.

No bo powiedz szczerze, czy wyobrażasz sobie ponad pięciogodzinny wywiad w telewizji jaki zaprezentował komik, prezenter telewizyjny i znany na świecie podcaster Joe Rogan?

Joe Rogan Experience #1530 – Duncan Trussell (ponad pięciogodzinny wywiad)

Ciekawym przykładem z naszego polskiego podwórka jest podcast “Raport o stanie świata” Dariusza Rosiaka. Po odejściu z radia Trójki, dziennikarz “zabrał” ze sobą także swój program, który od tamtej pory udało mu się rozwinąć. Powiększył się zespół, a sama audycja stała się znacznie dłuższa i to nie przez wymienianie darczyńców z serwisu Patronite. Bo warto zaznaczyć, że słuchacze chętnie dofinansowują swój ulubiony program.

Zresztą ja sama trafiłam na tę audycję ponieważ wspomniane radio udostępniało ją w formie właśnie podcastu. Sorry, ale ja jestem z pokolenia, które audycji radiowych słucha przypadkiem i to tylko podczas jazdy samochodem.

Podcast nie ogranicza jego słuchaczy

Mnie trochę zastanawia mało dynamiczny rozwój podcastów w Polsce przez lata. Może dlatego, że raczej ciężko jest zrobić audycję prankową, w przeciwieństwie do YouTuba. Możliwe też, że mamy jeszcze zbyt małą ilość twórców i różnorodność tematów. Być może same platformy podcastowe promują je zbyt słabo.

W każdym bądź razie podcast to w moim przekonaniu najwygodniejszy kanał odbioru treści. Nie absorbuje ciała, nie trzeba się odrywać od wykonywanych czynności. Sprzątać? Biegać? Prowadzić samochód? Proszę bardzo!

Ze spokojnem możesz dać odpocząć oczom i oderwać się od ekranów i nie czuć się odłączonym od świata

Podczas treningu na siłowni, czy dłuższego spaceru nie muszę się silić na układanie playlisty. Po prostu włączam jakiś podcast, którego odcinki są bardzo długie.

Podcast to świetne narzędzie edukacyjne. Programy nie są tworzone z myślą o clickbait’owych tytułach i treści która przyciąga tylko dlatego, że dzieje się dużo i jest kolorowo. W wielu audycjach występują eksperci w swoich dziedzinach, którzy mają szanse przekazać wszystkie swoje myśli bez poganiania ze strony prowadzącego.

To trochę banalne jest powiedzieć – słuchając różnych ludzi, dowiadujesz się różnych rzeczy – ale przynajmniej nie siedzisz w bańce informacyjnej głównych mediów.

Od czego zacząć?

Najlepiej zacząć od wysłuchania mojego najnowszego odcinka podcastu:

Podcastu posłuchasz tez w:
APPLE PODCAST GOOGLE PODCAST SPOTIFY YOUTUBE

Comments are closed.