Podcast możesz nagrać za darmo i to jest w tym najpiękniejsze. Nie ma sensu kupować drogiego sprzętu jeżeli nie wiesz nawet, czy taka formuła Ci się spodoba i czy będziesz wstanie nagrać więcej niż jeden odcinek.

Tym wpisem udowodnię Ci, że podcast można nagrywać z powodzeniem za darmo, bez konieczności kupowania mikrofonów i dodatkowego sprzętu.

Dlatego w tym artykule mówię jak:

 1. Podejść do nagrywania podcastu;
 2. Jak poprawić jakość swojego nagrania bez wydawania pieniędzy na dobry mikrofon;
 3. Gdzie umieścić w internecie swoje nagranie;
 4. Jak promować podcast za darmo.

Podcast to NIE jest audycja radiowa

Chodzi mi o to, żeby nie wpadać w pułapkę myślenia “żeby nagrywać potrzebuję studia, mikrofonów i wielu urządzeń z suwakami i przyciskami jak w radiu”.

Podcast to coś bardziej osobistego i słuchacz w moim przekonaniu wybaczy błędy i niedociągnięcia. Pod warunkiem, że nie zejdziesz poniżej pewnego minimum jakościowego. Żeby to osiągnąć potrzebujesz trzech rzeczy:

 • telefon,
 • gąbka do naczyń,
 • bałagan w pokoju.

Wydaje się za proste? Posłuchaj więc, poniższego odcinka. Ten podcast nagrałam za darmo, bez ponoszenia dodatkowych kosztów swoim już starszawym telefonem iPhonem 7:

Lepsza jakość nagrania dzięki gąbce do naczyń i bałaganowi w pokoju

Żeby zrobić dobre zdjęcie to nie wystarczy mieć drogą lustrzankę. Dla profesjonalnego fotografa istotne jest też np. światło. Jeżeli już mowa o zdjęciach to koniecznie posłuchaj odcinka mojego podcastu – Dobry fotograf to drogi aparat, czy talent? Polska fotografka w Holandii – Natalia Bylok.

Podobnie jest w przypadku nagrywania podcastu. Ważne są warunki w jakich nagrywasz. Nagrywanie w pomieszczeniu, w którym są otwarte okna na ruchliwą ulicę to kiepski pomysł. Im więcej rzeczy w pokoju jak dywan na podłodze, roześcielone łóżko, otwarta szafa, zasłony na oknach tym lepiej!

Najprościej mówiąc im większe pomieszczenie, im bardziej jest ono puste tym większe echo. Normalnie nie słyszysz pogłosu jak mówisz, ale mikrofon to cwana bestia i to wyłapie.

Gąbki używałam po to, aby mikrofon nie zbierał mojego głośnego oddechu i eksplozywnych głosek P, B. No i nie trzymaj mikrofonu zbyt daleko od ust.

Czy podcast trzeba ciąć, obrabiać i dogrywać muzykę

Dzisiaj podcasty są naprawdę różne bo nagrywają je różni ludzie – Kasia “Coelho” Cierpicka. Chodzi mi o to, że są osoby jak Asia Okuniewska (Tu Okuniewska), która nie ma wstępów, muzyczek i sama mówi, że prawie nie wycina niczego z nagrania. Karol Paciorek (Imponderabilia) ma muzyczkę, ale nagranie wrzuca w całości. Marek Jankowski (Mała wielka firma) montuje, ma muzyczkę i dżingle.

Mój sprzęt do nagrywania: iPhone 7, gąbka, statyw

Są jakieś tam standardy jak ma wyglądać nagranie, ale nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która wersja jest najlepsza. Wymienione przeze mnie osoby odnoszą sukcesy na tym polu, a ich podcasty się różnią od siebie.

Moim zdaniem nie zaszkodzi jednak poznać narzędzi do edytowania nagrania po to, żeby nie trzeba było wszystkiego nagrywać od początku.

Ja mogę polecić i sama używam darmowego programu Audacity. Na YouTube znajdziesz pełno poradników omawiających podstawową edycję. Sama też w ten sposób się tego nauczyłam.

Nie zniechęcaj się, bo podstawy podstaw sprowadzają się do zaznaczenia kawałka nagrania (tak jak zaznaczasz tekst na komputerze) i wciśnięcia delete.

Gdzie wrzucić swój podcast

Polecam założyć konto na Achor.fm. Rejestracja jest darmowa, nie ma ograniczeń co do długości podcastu, ilości odcinków. Serwis sam też udostępni Twój podcast np. na Apple Podcast, Spotify, Google Podcasty.

W Polsce jest jeszcze popularny Spreaker, ale tam ze względu na pewne ograniczenia będziesz musiał(a) z czasem kupić konto PRO.

Jak promować swój podcast za darmo

To część tekstu, która miała tutaj się nie znaleźć. Nie oszukujmy się kim ja jestem, żeby uczyć kogokolwiek promowania czegokolwiek. Nie jestem też fanką banalnych twierdzeń typu:

 • mów o swoim podcaście wszystkim,
 • promuj go na Instagramie – wrzucaj storki, zajawki,
 • stwórz fanpage na Facebooku,
 • wrzucaj go na strony promujące podcasty.

Bo to nie działa. To się nie sprawdza w przypadku osoby zaczynającej od zera bo nikt Cię nie obserwuje. Chyba najlepsze co można zrobić na początek to liczyć na znajomych. Niech oni będą pierwszymi słuchaczami.

Jedno co zauważyłam to najlepiej sprawdza się YouTube. Ludzie chętniej tam angażują się np. w komentowanie. Bo powiedz co jest mniej zobowiązujące: zostawić komentarz pod filmikiem, czy napisać recenzję w Apple Podcast? Ja nie umiem pisać recenzji!

Poza tym każdy wie co to YouTube. Nawet moja mama, która ma 60 lat wie, że to tam gdzie są filmy.

Comments are closed.