W jednym odcinku przyznałam się do tego, że mam problem z realizowaniem celów, więc wiedziałam że sukcesem nie będzie nagrać pierwszy podcast, ale wytrwać w tym.

Sama jestem zaskoczona tym jak dobrze mi to idzie! Zaczęło mi się to nawet podobać. Zastanawiasz się, czy Ty też jesteś w stanie nagrać podcast? Może masz wątpliwości?

Przyznam się do czegoś od razu. Napisałam już jak można nagrać podcast za darmo bez mikrofonu i dodatkowego sprzętu. Ten wpis będzie jednak mniej techniczny, ale bardziej motywujący. Dlaczego tak? Bo pierwszym krokiem by nagrać podcast jest w ogóle się przełamać. Sprzęt to na początek sprawa drugorzędna.

Jak się przygotować do nagrywania podcastu

Kolejną sprawą jest to, że będą to porady odnośnie nagrywania, ale dla osób początkujących. Od osoby, która jest tylko jeden krok przed Tobą. Nie mam ogromnego doświadczenia jak Marek Jankowski z podcastu “Mała wielka firma”. Dlatego jeżeli liczysz w tym momencie na obszerny kurs podcastowania to lepiej udać się właśnie do Marka bo on taki ma.

Natomiast w tym wpisie poruszę takie o to tematy:

  • Pierwsze wątpliwości. Czy ja się w ogóle nadaję do nagrywania podcastu?
  • Podcast wymaga mniej pracy niż nagranie filmu na YouTube.
  • Nagrywanie wywiadu – najtrudniejszy jest ten pierwszy.
  • Wskazówki na początek – jak zacząć narywać swój podcast.

Dlatego jeżeli też myślisz o nagrywaniu podcastu to być może moje doświadczenie pomoże Ci przekonać się do startu!

Pomysł, aby nagrać podcast i pierwsze wątpliwości

Sama bardzo lubię słuchać różnych podcastów i bardzo imponuje mi to jak profesjonalnie są tworzone i to, że często zawierają ekspercką wiedzę. To co w nich najlepsze sprawiło też, że sama zaczęłam nabierać zarówno ochoty na nagrywanie, ale też nabrałam wątpliwości, czy ja w ogóle się do tego nadaję i o czym miała bym mówić?

Może to naiwność, ale widzę, że treści na YouTuba jak i podcasty wrzucają nie tylko dziennikarze i eksperci, ale też zwykli “zjadacze chleba” tacy jak ja. Pomyślałam sobie, że jeżeli nikt niczego ode mnie się nie nauczy to może chociaż miło spędzi czas podczas sobotniego ogarniania chaty. Nigdy nie wiadomo co zażre. Poza tym miałam już dość wpisywania w CV w rubryce “hobby” podróże i czytanie książek.

Do mnie przemówiło to, że jest sporo dziewczyn, które po prostu mówią. Opowiadają o sobie, swoim życiu i są o wiele wyżej w rankingach niż niejeden ekspercki podcast. Także ten, do dzieła!

Podcast jest mniej wymagający niż nagranie filmu na YouTube

Jak już wspomniałam, nie będę w tym wpisie rozwodzić się nad sprzętem do nagrywania podcastu. Wszystko czego potrzebujesz trzymasz już w ręce, lub leży gdzieś blisko – telefon.

W przeciwieństwie do prowadzenia kanału YouTube nie potrzebujesz dodatkowego sprzętu. Prowadzenie bloga to nie tylko ogromna ilość pracy jaką trzeba wykonać, ale też wiedza. Jak pisać, co pisać, jakie są trendy, jak się pozycjonuje, w ogóle gdzie, jak i co? Sporo tego.

Nie bez powodu mówię o tym, żeby zacząć nagrywać podcast telefonem bo nie oszukujmy się. Nie wszystko jest dla każdego i tutaj nie będzie wyjątku. W moim przypadku okazuje się, że ani nie wstydzę się swojego głosu i co więcej został on pozytywnie odebrany wśród znajomych. Dlatego nie inwestuj od początku w mikrofony i inne sprzęty.

Nie muszę pokazywać swojej twarzy, ładnie ubierać, czy dbać o ładne kadry i ujęcia. Nie muszę chodzić dziesięć lat na siłownię, aby mieć talię osy i robić sobie cycków, aby mieć czym świecić na zdjęciach.

Mój podcast nie jest biznesowy, czy kryminalny. Myślałam co prawda o tym, aby zrobić bajkowy podcast, ale ostatecznie się nie zdecydowałam. Nagrywam o sobie, o życiu wynikającym z moich doświadczeń. Nazwa podcastu to po prostu moje imię i nazwisko. Nie chcę wynaleźć koła na nowo, nie jestem pierwsza. Jednak, czy koniecznie trzeba być innowacyjnym?

Nagrywanie podcastu w formie wywiadu z gościem

W tym przypadku apetyt urósł w miarę jedzenia. Brakowało mi adrenaliny i chciałam wnosić jakąś wartość do swojej twórczości. Zaczęłam zapraszać ludzi do swoich podcastów.

Mieszkam w Holandii od lat i bardzo trudno tutaj jest mi poznać osoby, które są ambitne, prowadzą własne działalności, mają pasje które przekuwają na pieniądze, są niezależne od etatu. Wymyśliłam sobie, że poprzez nagrywanie podcastu będę mogła do nich dotrzeć. Chciałam też, aby każdy który jak ja utknął w swojej bańce praca-dom mógł takie osoby poznać. Taka jest moja myśl przewodnia.

Swojego pierwszego gościa, Monikę Miedzianowską zapamiętam na zawsze. Bałam się jak przed egzaminem na prawo jazdy. Ona wróciła prosto z the Voice of Poland, więc wywiadu udzielała bardzo swobodnie. Już na samym początku źle wymówiłam jej nazwisko i czułam jak płonę na twarzy.

Zdarza się, że nie każdy odpowie na mojego e-maila z zaproszeniem. Część osób odpowiedziała, że nie ma czasu. Jednak spora cześć ludzi pomimo wątpliwości jest chętna do wystąpienia w podcaście. Najważniejsze to odpowiednio się do tego przygotować.

Jeżeli odmówią to co się stanie? Nic.

Nagrywanie wywiadów ma ten plus, że możesz pozyskać dodatkowych słuchaczy – obserwatorów gościa.

Podcast to odpowiedzialność za słuchacza i gościa

Przyznam, że myślałam, że nagranie podcastu będzie łatwiejsze niż jest w rzeczywistości. Mimo iż wyżej napisałam, że to mniej pracy niż YouTube, czy blog to tutaj też trzeba włożyć “trochę” pracy. Pracować nad tekstem, zrobić reaserch przed wywiadem z gościem. No i postarać się, aby ten dobrze się bawił i skorzystał na odcinku być może więcej niż ja sama. Jednak z każdym wywiadem jest łatwiej i zaczynam się naprawdę dobrze bawić. Chyba znalazłam to w czym jestem dobra.

Sama nie należę do osób, którym buzia się nie zamyka. Natomiast jeżeli Ty lubisz mówić to nie wiem na co jeszcze czekasz. 😉

Jak nagrać podcast – wskazówki ode mnie na początek

Poniższe wskazówki przydadzą się osobie bez żadnej wiedzy podcastowej.

  • Pierwsze odcinki nagraj telefonem. Sprawdź, czy to w ogóle dla ciebie bez ponoszenia kosztów (chyba, że masz już jakiegoś rodzaju dyktafon);
  • Zakryj mikrofon telefonu np. gąbką do naczyń. Dzięki temu nie będzie słychać głośnych “p”, “b”, ani głośnego oddychania;
  • Nagrywaj w pomieszczeniu gdzie na podłodze jest dywan, na oknach zasłony, otwarta szafa, niepościelone łóżko. Dzięki chaosowi w pokoju jakoś nagrania będzie bardziej czysta.
  • Do umieszczania w internecie swoich podcastów polecam serwis Anchor – za darmo i bez limitów;
  • Program do montownia też darmowy “Audacity”;
  • Uważaj na prawa autorskie! Darmowej muzyki szukaj w bibliotece YouTube;

Comments are closed.